Aktuální čas: 21/02/2019 08:49:51 |
Web je podporován Ministerstvem zemědělství |
![]() |
Provozovatel webu: |
MZLU Brno![]() |
Partneři webu: |
![]() Více informací |
Výběr jazyka: |
![]() ![]() |
Počet přístupů: 743004 |
© 2008 bezpecna-krmiva.cz Všechna práva vyhrazena. |
Jste zde: Medikace & léčivé přípravky / Antibiotická politika v ČR |
Antibiotická politika v ČR |
ANTIBIOTICKÁ POLITIKA v ČR
Antibiotická politika je soubor opatření pro účinné a bezpečné používání antibiotik v humánní a veterinární praxi. Jejím cílem je zajistit vysokou odbornou úroveň antimikrobní léčby, omezit vznik a šíření rezistentních mikroorganismů a tak zachovat co nejdelší účinnost antibiotik. Antibiotická politika ve veterinární medicíně vychází z Návrhu subkomise České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně pro antibiotickou politiku (ze 6.10.1999) a je společná pro oblast humánní a veterinární. Odpovědnost za provádění antibiotické politiky v rámci veterinární služby nese Státní veterinární správa ČR (SVS) a Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv ( ÚSKVBL). Od roku 2000 probíhá v České republice monitoring (sledování) rezistence, resp. citlivosti vybraných bakteriálních kmenů, k vybraným antibiotikům a monitoring spotřeby antimikrobních látek ve veterinární medicíně. Organizaci a systém vyhodnocení (pravidelné uveřejnění ve zprávách EFSA - European Food Safety Authority) je v kompetenci SVS ČR.
Registrační činnost ÚSKVBL v souvislosti s oblastí antimikrobiální rezistence
ÚSKVBL posuzuje žádosti o registrační rozhodnutí a žádosti o prodloužení
registračního rozhodnutí.
Antibiotické stimulátory používané v živočišné výrobě
V ES bylo možno používat antibiotické stimulátory do konce roku 2005 a to jen ta antibiotika, která nebyla registrována pro léčbu ve veterinární nebo humánní medicíně. Zákaz používání antibiotických růstových stimulátorů probíhal ve dvou etapách - v první fázi bylo zakázáno používat ke stimulaci růstu ta antibiotika, která byla ve společných skupinách s antibiotiky humánními a od 1.1. 2006 nelze v ČR používat žádný antibiotický růstový stimulátor.
Řešení otázky rezistence k antibiotikům
V oblasti řešení otázky rezistence k antibiotikům je aktivně zapojena řada
mezinárodních organizací (např. WHO - World Health Organisation, FAO - Food
Agricultural Organization, OIE - Office International des Epizooties, Codex
Alimentarius a řada dalších). OIE vytvořil v r. 1999 skupinu expertů pro oblast
antibiotické rezistence a v návaznosti na to vydal pokyny pro uvážlivé používání
antimikrobních látek, které se realizují i v naší zemi:
POUŽÍVÁNÍ ANTIBIOTIK V PRVOVÝROBĚ
Antimikrobní léčiva ve veterinární medicíně se dělí na základě aktuálního klinického využití, účinnosti, farmakokinetických vlastností, nežádoucích účinků a vývoje rezistence do dvou skupin: 1. léčiva volná - předepisuje veterinární lékař bez indikačního omezení V rámci registračního řízení je možné doporučit tzv. „prudent use" (obezřetné použití) přípravku prostřednictvím tzv. indikačního omezení. V současné době se indikační omezení vztahuje na veterinární léčivé přípravky, které obsahují:
- cefalosporiny 3. a 4. generace
V rámci ČR bylo od roku 1998 upozornění na indikační omezení umístěno vždy
pod názvem přípravku a v textové části SPC bylo v určitých částech umístěno znění
vysvětlující přesně záměr indikačního omezení. V roce 2008 byla provedena revize, jejímž účelem byla kontrola SPC a porovnání,
kde a jakým vyjádřením je uvedeno indikační omezení u veterinárních léčivých
přípravků, které mají v současnosti platnou registraci. Znění indikačního omezení je
umístěno dle templátů (vzorů) pro SPC, u starších registrací v jiné části SPC, než
u nových templátů. U přípravků registrovaných v ČR postupem národním nebo
MRP/DCP k 30.5.2008 v článcích SPC: 4.5 ; 5.4; 5.9.
Předepisování antibiotik
Předepisování antibiotik ve veterinární medicíně se řídí obecnými předpisy pro předepisování léčiv pro zvířata při respektování stanovených indikačních omezení (viz příbalová informace veterinárního léčivého přípravku) - vyhláška č. 54/2008 Sb., o způsobu předepisování léčivých přípravků, údajů uváděných na lékařském předpisu a o pravidlech lékařských předpisů, ve znění pozdějších předpisů.
Monitoring spotřeby antimikrobních látek
Od r. 2002 je v ČR prováděn monitoring spotřeby antimikrobních látek a to na základě údajů dodaných od výrobců a distributorů veterinárních léčivých přípravků (povinnost vyplývající ze zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech). Data jsou shromažďována v databázi na ÚSKVBL. Sledována je celková spotřeba antimikrobních látek, dále spotřeba v rámci jednotlivých skupin antimikrobních látek a spotřeba jednotlivých substancí (kg). Na základě těchto údajů je možné porovnávat spotřeby antibiotik s ostatními státy EU (používán je jednotný systém tzv. ATC kódu) a také sledovat spotřeby antibiotik podle jednotlivých indikací (určení). Každoročně je prováděno vyhodnocení takto získaných informací a přehledy o spotřebách antibiotik jsou uveřejňovány ve Věstníku ÚSKVBL.
Závěr
Pro racionální používání antibiotik je nezbytné se opírat o přesnou diagnózu a
znát aktuální citlivost původců onemocnění. Zvláštní obezřetnost vyžaduje preventivní
podávání antibiotik ve veterinární medicíně.
|